UPDATE - Potrivit informațiilor oferite de Direcția de Sănătate Publică, opt dintre cei 28 de colegi ai pompierului cu COVID-19 sunt și ei pozitivi. Vor fi internați la Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență din Ploiești. DSP a extins ancheta epidemiologică în acest caz și la contacții tuturor celor infectați. De asemenea, vor fi testați și alți pompieri din cadrul Detașamentului Câmpina.
Un pompier din cadrul Detașamentului Câmpina (aparținând Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Prahova) a fost confirmat ca fiind infectat cu noul coronavirus. Tânărul a prezentat simptomele caracteristice COVID-19, și-a anunțat superiorii, apoi a fost internat la Spitalul CFR din Ploiești, unde i s-a făcut testul PCR. În această seară, Direcția de Sănătate Publică Prahova a primit confirmarea - testul a ieșit pozitiv. Pompierul câmpinean va fi mutat la Secția de Boli Infecțioase (Movila) a Spitalului Județean de Urgență din Ploiești.
Alți 28 de pompieri de la Detașamentul Câmpina, colegii celui confirmat pozitiv cu COVID-19 și cu care acesta a intrat în contact, au fost testați astăzi și trimiși în izolare la domiciliu până la aflarea rezultatelor testelor. ISU Prahova a dispus reorganizarea turelor în cadrul Detașamentului de la Câmpina, astfel încât intervențiile să poată fi acoperite cu operativitate.

Vineri spre seară, artistul Cheloo, de la trupa "Paraziții", pe numele său real Cătălin Ștefan Ion, a fost protagonistul unui incident în urma căruia a fost imobilizat și reținut de polițiștii din Câmpina.

Joi, 25 iunie, este ședință ordinară a Consiliului Local Câmpina. Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi este Regulamentul de Organizare și Funcționare a Poliției Locale, proiect inițiat de primarul Irina Nistor.

Completul Secției Penale a Tribunalului Prahova a decis, joi, prelungirea arestării preventive a lui Adrian Stoican cu încă 30 de zile, până la data de 27 iulie 2026 inclusiv.

Până pe 29 iunie se primesc propuneri, sugestii și opinii cu valoare de recomandare pentru proiectul privind un nou regulament al Clubului Sportiv Câmpina. Proiectul a fost inițiat de primarul Irina Nistor și, conform legii, se află în procedură de transparență decizională, fiind supus consultării publice.