CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Un autocar a luat foc pe DN1, la Azuga. Pasagerii și șoferul au reușit să coboare la timp

- Social -

Un autocar a luat foc pe DN1, la Azuga. Pasagerii și șoferul au reușit să coboare la timp

UPDATE - Din partea companiei Tabita Tour, sub semnătura directorului general Ioan Sighiartău, am primit următorul punct de vedere: ”În primul rând ne cerem scuze față de clienții noștri. Pentru noi cel mai important lucru este siguranța și confortul călătorilor. Mulțumesc și pe această cale echipajului nostru care a fost vigilent și reacționat cu profesionalitate și rapiditate. Nu au fost victime, iar bagajele au fost în totalitate recuperate. Călătorii au fost preluați de un alt autocar Tabita Tour și își continuă drumul spre destinație. Deocamdată nu știm exact care au fost cauzele incendiului. Vom face o expertiză tehnică și analiza orice posibilă defecțiune. Fiecare autocar este verificat tehnic înainte de porni spre destinație și investim constant în cele peste 100 de autocare și microbuze din parcul nostru auto".
Un autocar în care se aflau 47 de pasageri plus șoferul a luat foc în această dimineață pe DN1, la km135, pe raza orașului Azuga. Din fericire, toate persoanele din autocar, printre care se aflau și doi copii de 9 ani, respectiv 12 ani, precum și o femeie însărcinată, au reușit să coboare la timp și chiar să salveze toate bagajele. 

Potrivit informațiilor furnizate de purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Prahova, Raluca Vasiloae, la fața locului au fost mobilizate trei echipaje de stingere și o ambulanță. Incendiul a pornit de la compartimentul motor și s-a extins destul de repede, afectând 80% din autovehicul. Nicio persoană nu a fost rănită. După cum informează Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, traficul în zonă a fost blocat pe ambele sensuri, iar în prezent (ora 8.50) se circulă dirijat, alternativ, pe sensul de mers Brașov-Ploiești.
(Foto și video - ISU Prahova)


22 Jun 2020 08:56 6415 vizualizari


Comentarii






208 vizualizari 17 Dec 2025 08:07 Manual împotriva discriminării, realizat de Asociația Together în cadrul proiectului „Open Minds, Open Worlds”

Manual împotriva discriminării, realizat de Asociația Together în cadrul proiectului „Open Minds, Open Worlds”

Asociația Together România a finalizat proiectul "Open Minds, Open Worlds", finanțat în cadrul Programului Erasmus+.

citeste mai mult
474 vizualizari 17 Dec 2025 06:11 Programul de colectare a deșeurilor menajere în perioada sărbătorilor de iarnă 2025-2026, la Câmpina și localitățile învecinate

Programul de colectare a deșeurilor menajere în perioada sărbătorilor de iarnă 2025-2026, la Câmpina și localitățile învecinate

Floricon Salub anunță că în perioada sărbătorilor de iarnă 2025-2026 intervin unele modificări în programul de colectare a deșeurilor de la populație, în Câmpina și localitățile învecinate.

citeste mai mult
1111 vizualizari 16 Dec 2025 05:38 Accident rutier pe DN1, pe raza localității Florești. Un tânăr de 20 de ani, în stare gravă

Accident rutier pe DN1, pe raza localității Florești. Un tânăr de 20 de ani, în stare gravă

Accidentul s-a produs pe DN1, în zona Florești, la miezul nopții trecute. În acest eveniment rutier au fost implicate un autoturism - condus de un tânăr de aproximativ 20 ani și un autocar.

citeste mai mult
689 vizualizari 16 Dec 2025 05:18 Incendiu la două locuințe din Măgureni. Pompierii au intervenit cu cinci autospeciale

Incendiu la două locuințe din Măgureni. Pompierii au intervenit cu cinci autospeciale

UPDATE: Cauza probabilă a incendiului - o centrală cu combustibil solid (lemne).
Pompierii militari au intervenit, luni seară, pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la două gospodării de pe raza comunei Măgureni, sat Măgureni.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV