CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Doi prahoveni în conducerea națională a PNL: Iulian Dumitrescu - prim-vicepreședinte, Virgil Guran - vicepreședinte

- Politică -

Doi prahoveni în conducerea națională a PNL: Iulian Dumitrescu - prim-vicepreședinte, Virgil Guran - vicepreședinte

În acest week-end, la București, au avut loc alegeri pentru noua conducere a Partidului Național Liberal. Sâmbătă au fost adoptate mai multe modificări la Statutul PNL și a fost ales președintele partidului. Alegerile au fost câștigate fără emoții de Ludovic Orban, care a întrunit 3.518 voturi, față de cele 952 ale contracandidatului său, Cristian Bușoi.

Astăzi, în cadrul Consiliului Național al PNL au fost alese celelalte funcții de conducere, printre câștigători aflându-se și doi prahoveni. Președintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, a fost ales prim-vicepreședinte pentru mediul de afaceri și societatea civilă, iar câmpineanul Virgil Guran a fost ales vicepreședinte pentru domeniul infrastructură de transport, comunicații și infrastructură informațională. De altfel, cei doi au făcut parte încă de la început din echipa lui Ludovic Orban, deci alegerea lor în funcțiile menționate nu reprezintă o surpriză. PNL are patru prim-vicepreședinți, opt vicepreședinți pe domenii de activitate și opt vicepreședinți pe regiuni.
Din Prahova a mai existat un candidat pentru conducerea națională a PNL. Este vorba despre deputatul George Ionescu, prim-vicepreședinte al Organizației Județene, care a candidat pentru funcția de vicepreședinte pentru regiunea Sud-Muntenia. A pierdut alegerile în favoarea contracandidatului său George Răducu Filipescu, președintele PNL Călărași.
Tot astăzi au fost aleși cei 16 membri ai Biroului Executiv, trezorierul partidului, președinții și membrii Comisiei de Arbitraj și Comisiei Naționale de Revizie și Cenzori. La propunerea președintelui PNL, Ludovic Orban, secretar general al partidului a fost ales Robert Sighiartău, deputat de Bistrița Năsăud.

(Sursă foto - PNL)


18 Jun 2017 20:12 6904 vizualizari


Comentarii






  • 19.06.2017 20:53 Turcescu Petre Felicitari D-nului Guran,a picat pe subiect ,este exact domeniul facut in armata ! ha-ha-ha-ha,dar nu conteaza ,in politica se accepta ,mai ales ca partidul este in dizolvare.
892 vizualizari 26 May 2025 15:05 Campania Partidului România în Acțiune: Turul 2 înapoi... la Primărie!

Campania Partidului România în Acțiune: Turul 2 înapoi... la Primărie!

După trecerea alegerlor prezidențiale, Partidul România în Acțiune, prin vocea președintelui său executiv, câmpineanul Daniel Ioniță, a lansat o campanie prin care solicită modificarea legislației în sensul în care primarii să se aleagă - exact ca președintele României - în două tururi de scrutin.

citeste mai mult
1555 vizualizari 16 May 2025 11:11 Derapaj extrem al lui George Simion la Paris. A comparat Franța cu Iranul și l-a numit “dictator”pe Macron. “Îi jigniți pe francezi vorbind așa!”

Derapaj extrem al lui George Simion la Paris. A comparat Franța cu Iranul și l-a numit “dictator”pe Macron. “Îi jigniți pe francezi vorbind așa!”

Invitat la televiziunea CNews, apropiată de politicienii francezi de extremă dreapta Marine Le Pen și Eric Zemmour, candidatul AUR la funcția de președinte al României, George Simion, a reușit să jignească Franța chiar la Paris.

citeste mai mult
1306 vizualizari 10 May 2025 20:19 ”Simion nu este nici suveranist, nici creștin, el este anti-maghiar! În Valea Uzului a dansat pe mormintele bunicilor noștri”

”Simion nu este nici suveranist, nici creștin, el este anti-maghiar! În Valea Uzului a dansat pe mormintele bunicilor noștri”

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a lansat astăzi un mesaj dur la adresa lui George Simion, mesaj îndreptat indirect și împotriva premierului ungar Viktor Orban care îl lăudase vineri pe Simion pentru discursul său "suveranist și pro-creștin".

citeste mai mult
1352 vizualizari 07 May 2025 19:30 Într-un sondaj comandat de Nicușor Dan, pe primul loc în opțiunile electoratului se află George Simion, contracandidatul său

Într-un sondaj comandat de Nicușor Dan, pe primul loc în opțiunile electoratului se află George Simion, contracandidatul său

Nicușor Dan, candidat la funcția de președinte al României, cel care se va înfrunta în turul al doilea al prezidențialelor cu George Simion (AUR), a prezentat astăzi rezultatele unui sondaj de opinie realizat la comanda sa.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV