CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Povestea contelui francez Guy de Poix, care a ales să-și doarmă somnul de veci într-un cimitir din Câmpina

- Social -

Povestea contelui francez Guy de Poix, care a ales să-și doarmă somnul de veci într-un cimitir din Câmpina

Pentru mulți, Guy de Poix este un vin, un vin foarte bun, după cum spun cunoscătorii, un vin produs la Cramele Ceptura. Mult mai puțini, inclusiv dintre cei care apreciază acest vin, știu că Guy de Poix este numele unui conte francez, cel care a pus bazele primei crame private din România contemporană, la Ceptura, și care a trăit în ultimii ani ai vieții la Câmpina, alegând să fie înmormântat aici, în Cimitirul Voila.

Dar care este povestea acestui conte francez și cum a ajuns el la Câmpina.
Familia Tyrel de Poix este una dintre supraviețuitoarele nobilimii franceze din secolul al XIV-lea. Adam de Poix a fost scutier, stăpân al Villemorului și este cel căruia i se poate atribui filiația dovedită a acestei familii nobiliare.
De-a lungul anilor, membrii de vază ai acestei familii au fost în anturajul familiei regale a Franței. 
Și ajungem la Guy Tyrel de Poix... S-a născut în anul 1955. Acasă la el, în Corsica, avea 40 hectare de vie - Domeniul Peraldi. Profesia sa de bază era... medic stomatolog, domeniu în care a lucrat doar opt ani.
A venit în România în 1993, deși primele sale opțiuni fuseseră Chile, Bulgaria și Ungaria. Totuși, a venit în România, unde și-a întâlnit și iubirea - Mihaela Badea, actuala doamnă de Poix. Iar în 1994 a pus bazele unei afaceri în domeniul viticulturii - Serve (Societatea Euro-Română de Vinuri de Excelență), în care a investit peste 2,5 milioane dolari. A fost prima cramă privată din România contemporană. 
Ultimii ani ai vieții i-a trăit la Câmpina, într-o casă frumoasă din cartierul Voila, în cimitirul din acest cartier alegând să-și doarmă somnul de veci, după ce a părăsit această lume într-o zi de ianuarie 2011, măcinat de o boală cruntă. A avut patru copii. Cel mai mic dintre ei, Clemence, a povestit la un moment dat o amintire chiar de la înmormântarea tatălui ei, din 2011. “Cât de frumoasă priveliște, cât de idilică – atât de diferită de cimitirele franțuzești sau englezești gotice, sumbre!”
Mormântul său din Cimitirul Voila este simplu, dar impresionant, din marmură neagră și se află, deloc întâmplător, alături de un mesteacăn vizibil de la distanță.
Urmașii contelui Guy Tyrel de Poix administrează și în prezent Cramele Ceptura, în paralel cu via familiei din Corsica, în apropiere de Ajaccio. Și poate cea mai frumoasă moștenire este că multe dintre vinurile lansate pe piață poartă numele membrilor familiei - de la Guy de Poix la copiii și nepoții acestuia.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!


02 Feb 2026 10:42 1792 vizualizari


Comentarii






696 vizualizari 04 Jun 2026 19:04 Au început înscrierile pentru anul 2026-2027 la Școala Postliceală „Louis Pasteur

Au început înscrierile pentru anul 2026-2027 la Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

citeste mai mult
692 vizualizari 04 Jun 2026 17:56 „Gărgărițele”, lecție demonstrativă la Grădinița „Iulia Hasdeu” Câmpina

„Gărgărițele”, lecție demonstrativă la Grădinița „Iulia Hasdeu” Câmpina

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

citeste mai mult
643 vizualizari 02 Jun 2026 17:11 Ziua Copiilor, sărbătorită în curtea Bisericii “Adormirea Maicii Domnului” din Provița de Sus

Ziua Copiilor, sărbătorită în curtea Bisericii “Adormirea Maicii Domnului” din Provița de Sus

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.

citeste mai mult
573 vizualizari 02 Jun 2026 08:48 În primele patru luni ale acestui an, în Prahova, aproape o mie din apelurile la 112 au fost false

În primele patru luni ale acestui an, în Prahova, aproape o mie din apelurile la 112 au fost false

Un apel fals la 112 nu înseamnă doar o alarmă nejustificată. Înseamnă direcționarea unor resurse umane și logistice către un eveniment inexistent, în timp ce, în alt loc, o persoană aflată într-un pericol real poate aștepta intervenția autorităților.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV