Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.
14 noiembrie...
1644 – Prima atestare documentară a existenței unui vătaf la Câmpina -Luca logofăt de Câmpina este menționat ca vătaf într-un răspuns al domnitorului Matei Basarab către judele Brașovului, Mihai Goldschmidt.
1869 – Se năștea la București fiica savantului B.P. Hasdeu, Iulia (foto), și chiar dacă ea - aproape sigur - nu a fost niciodată la Câmpina, construirea după moartea ei a castelului dedicat memoriei sale reprezintă una dintre cele mai importante pagini din istoria Câmpinei.
1902 – Se năștea la Câmpina Carol Przybilla, savant, inventator, absolvent a două facultăți în Germania, prieten cu Albert Einstein, medaliat cu aur la Târgul de Inventică și Inovații de la Nurnberg din 1993 pentru inventarea unui aparat de tratamente biologice, o personalitate de primă mărime, din păcate, prea puțin cunoscută în rândul câmpinenilor.
1998 – Meci în Liga a 2-a, Gloria Buzău – Poiana Câmpina 0-1, gol Lambă, arbitrul partidei fiind Petre Radu, din București.
2015 – La împlinirea a 146 de ani de la nașterea Iuliei Hasdeu, la Castelul ”Hasdeu”, Jenica Tabacu lansa volumul ”Iulia Hasdeu – epistole către tatăl său, B.P. Hasdeu”, cuprinzând 186 de scrisori ale Iuliei.
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu și Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona Luncașu, Marian Dulă și până la diverse articole de presă.)

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.

Un apel fals la 112 nu înseamnă doar o alarmă nejustificată. Înseamnă direcționarea unor resurse umane și logistice către un eveniment inexistent, în timp ce, în alt loc, o persoană aflată într-un pericol real poate aștepta intervenția autorităților.