CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Probe de artificii pentru Festivalul "Serbările Toamnei" 2018, pe nervii și, bineînțeles, pe banii câmpinenilor

- Actualitate -

Probe de artificii pentru Festivalul

Marți seară, între orele 21.00 și 22.00, Primăria Câmpina și o firmă de specialitate au lansat, de probă, mai multe artificii de pe dealul Muscel și din parcarea de la fostul complex comercial Fibec. Scopul a fost acela de a se constata de unde sunt mai vizibile artificiile - din intersecția de la Casa Cărții sau din intersecția de la Notariate/Rio Pas/turnul înclinat? Concluzia a fost aceea că de la Notariate, motiv pentru care în această zonă va fi organizată ediția 2018 a Festivalului "Serbările Toamnei", care va avea loc pe 15 și 16 septembrie. Adică fix între "cavoul" din Parcul Trandafirilor și trista clădire neterminată, care tinde să devină un simbol al Câmpinei de azi. Iar artificiile vor fi lansate din parcarea de la Fibec.

În ultimii ani, Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență Prahova nu a mai permis Primăriei Câmpina să lanseze artificii din centrul localității, considerându-se că acestea reprezintă un pericol pentru blocurile aflate în apropiere. Cum nu s-a găsit o altă locație pentru Festivalul "Serbările Toamnei" decât zona centrală, s-a căutat o soluție pentru lansarea artificiilor, iar probele s-au făcut aseară. Bubuielile au fost auzite nu doar în Câmpina, ci și în localitățile vecine, iar geamurile de la casele multor câmpineni s-au zdruncinat serios. Pe rețelele de socializare a fost o întreagă discuție referitoare la această situație, pentru că oamenii nu știu ce se întâmplă și unii chiar s-au speriat. Alții și-au adus aminte de gropile de pe Calea Doftanei, Bobâlna și alte străzi și au cerut administrației locale să facă și o asfaltare... de probă sau niște canalizări... de probă. Unii au glumit, alții au vorbit serios, unii s-au supărat, s-au declarat revoltați, alții s-au declarat mulțumiți că anul acesta vom avea artificii la festival și, probabil, la spectacolul de Revelion.
În concluzie, Primăria a testat terenul și a găsit soluția salvatoare pentru focul de artificii, chiar dacă asta s-a întâmplat pe nervii și banii câmpinenilor, că doar nu-și imaginează cineva că probele au fost gratis. O ambiție a Primăriei demnă de o cauză mai bună, am zice noi... 
(Foto ilustrativ)

Citiți și Mai puțin de o lună până la Festivalul "Serbările Toamnei" Câmpina 2018. Iată cine cântă


22 Aug 2018 12:57 8611 vizualizari


Comentarii






  • 24.08.2018 17:59 matei oribil. si, pentru acuratete, trebuie precizat ca acolo sunt 2 cladiri neterminate: turnul inclinat si cladirea permanent in constructie de langa „cavou” (sediul confind sau ceva de genul asta).
  • 24.08.2018 12:24 Aurel Cornelia, este un pas bun sa inceapa sa se vorbeasca despre cel care isi bate joc de trecutul, prezentul si viitorul orasului. Step by step, incet, incet au inceput sa vorbeasca tot mai multe persoane despre cine este in spatele politichiei din Campina.
  • 23.08.2018 08:23 Lumi In vreme ce la Poiana Campina, Alin Moldoveanu a mutat banii de la un festival la repararea de drumuri, noi la Campina, cu drumuile varza, cascam gura pe cer la pocnitorile lui Tiseanu, ca nu stie el unde sa faca festivalul sa se vada focurile de artificii! Asa o prostie! Mai mare rusinea! Alin, te asteptam la Campina!
  • 22.08.2018 22:41 Cornelia Cand o sa iasa la iveala cine tine si conduce adevaratele fraie puse pe primarii, viceprimarii si o mare parte din consilierii locali din ultimele mandate? Sa se afle defapt cine face rau acestui oras care pare ca este blestemat!
  • 22.08.2018 15:15 Diss In ziarul "Adevărul-Weekend" din data de 20-22iulie a.c. orașul Câmpina apare la loc de "cinste" in pagina 6 cu un articol devastator despre viața de groază dintr-un ghetou românesc,respectiv Căminul Social din fostul sediu al Liceului Energetic .Va rog sa cititi acest articol si veti gasi cel puțin un alt mod în care "oficialitatile" campinene ar fi putut cheltui cei 30.000 de euro care se vor duce pe apa sîmbetei cu prilejul "marilor serbări " ale unui asa zis "muncipiu" ( vorba lui nea nicu ceausescu)...care seamănă tot mai mult cu o comună părăsită.
221 vizualizari 27 Jul 2026 17:52 Restricții de circulație pe Strada Maramureș

Restricții de circulație pe Strada Maramureș

Primăria Câmpina a anunțat că, în contextul lucrărilor de reabilitare a rețelei de canalizare, pe Strada Maramureș vor fi impuse restricții temporare de circulație, astfel:

citeste mai mult
697 vizualizari 27 Jul 2026 12:06 Cum a “dispărut” hidroizolația de la sala de sport a Școlii Hasdeu din Câmpina... Suprafața de joc este distrusă complet și va fi schimbată

Cum a “dispărut” hidroizolația de la sala de sport a Școlii Hasdeu din Câmpina... Suprafața de joc este distrusă complet și va fi schimbată

Sala de sport de la Școala Gimnazială "B.P. Hasdeu" din Câmpina a fost construită în cadrul unui proiect cu fonduri europene în valoare totală de 16.260.252,36 lei, finanțat prin POR 2014-2020.

citeste mai mult
1025 vizualizari 27 Jul 2026 11:50 Copaci „asasinați” în curtea unei foste grădinițe din Câmpina

Copaci „asasinați” în curtea unei foste grădinițe din Câmpina

Probabil s-a dorit o acțiune de toaletare, dar a rezultat „asasinarea” unor copaci... S-a întâmplat la Câmpina, în curtea fostei gădinițe de pe Strada Griviței, în apropierea Casei de Cultură „Geo Bogza”. Precizăm că vorbim despre o proprietate privată.

citeste mai mult
327 vizualizari 27 Jul 2026 11:04 Audiențe online cu primarul municipiului Câmpina, o noutate a administrației locale

Audiențe online cu primarul municipiului Câmpina, o noutate a administrației locale

O modalitate nouă de a intra în contact direct cu primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, este audiența online.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV