UPDATE - Potrivit SAJ Prahova, copilul de 10 ani a suferit un traumatism cranio-cerebral, cu pierderea stării de conștiență. Cealaltă victimă a accidentului, o femeie de 60 de ani, a suferit tot un traumatism cranio cerebral. Ambele victime au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgențe din Ploiești.
Un grav accident rutier s-a produs în jurul orei 18.15 pe DN1, la Nistorești, pe sensul de mers spre Brașov. În accident au fost implicate un TIR încărcat cu alimente și o dubiță încărcată cu legume. Două persoane sunt rănite, este vorba despre o femeie de 60 de ani și un băiat de 10 ani, cărora li se acordă asistență medicală la fața locului, iar apoi, cel mai probabil, vor fi transportate la spital. Din primele cercetări efectuate de polițiști, cauza probabil a accidentului este pătrunderea pe contrasens.
Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență intervine cu autospecială pentru descarcerare, o autospecială pentru stingere și un echipaj Smurd, la locul accidentului aflându-se, de asemenea, echipaje de poliție și de la Serviciul Județean de Ambulanță. Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU, Raluca Vasiloae, în cele două vehicule se aflau mai multe persoane - cele două rănite, conducătorul TIR-ului, care nu a pățit nimic, dar și alte două persoane care nu au fost rănite și care au părăsit locul accidentului. Cel mai probabil, este vorba despre pasageri luați la ocazie și care nu au dorit să fie implicați în eveniment. Traficul este îngreunat pe DN1.
Este al doilea accident rutier care se produce astăzi la Nistorești. Vă reamintim că, aproape de ora prânzului, două mașini s-au ciocnit la km 99, iar o femeie și un copil de 6 ani au ajuns la spital.
(Foto cu caracter ilustrativ)
Citiți și Două mașini s-au ciocnit pe DN1, la Nistorești. O femeie și un copil au ajuns la spital

Fundația Națională pentru Civilizație Rurală "Niște țărani", fondată de scriitorul Dinu Săraru în urmă cu mai bine de un sfert de veac, oferă anual premii celor care duc mai departe tradițiile românești.

4 Februarie este Ziua Cititului Împreună, iar momentul a fost marcat simplu, dar frumos, la Grădinița nr. 6 din cartierul Turnătoriei din Câmpina.

Pentru mulți, Guy de Poix este un vin, un vin foarte bun, după cum spun cunoscătorii, un vin produs la Cramele Ceptura. Mult mai puțini, inclusiv dintre cei care apreciază acest vin, știu că Guy de Poix este numele unui conte francez, cel care a pus bazele primei crame private din România contemporană, la Ceptura, și care a trăit în ultimii ani ai vieții la Câmpina, alegând să fie înmormântat aici, în Cimitirul Voila.

Într-o lume în care tot mai mulți copii se confruntă cu frica, izolarea sau violența în mediul școlar, Ziua Internațională a Nonviolenței în Școală devine mai mult decât o dată din calendar, devine un moment de reflecție, dialog și asumare.