






Acesta ar putea fi rezultatul adoptării unui proiect de hotărîre a Consiliului Local Câmpina, care a constatat că terenul fostei Turnătorii este neîngrijit.

Georgeta Popescu, din Câmpina, și Teodora Vlad, din Brebu, au adus mândrie delegației României la Cupa Europei la bob, a cărei a treia etapă a avut loc la Altenberg, Germania.

În mod tradițional, ultima competiție a fiecărui an organizată de Asociația Județeană de Fotbal Prahova este Cupa ”Moș Crăciun”.

Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Câmpina a lansat o promoție de Crăciun pentru membrii săi.

La vremea la care fotbalul la nivel județean a cam intrat în vacanță, handbalul mai ține trează atenția iubitorilor sportului.

Joi, 18 decembrie, este ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina. Pe ordinea de zi a ședinței, printre punctele care vor intra în discuția aleșilor locali se numără și un proiect de modificare a unei hotărâri anterioare privid stabilirea și delimitarea zonelor de impozitare ale municipiului Câmpina.

UPDATE - ISU a anunțat că incendiul a izbucnit, cel mai probabil, de la o afumătoare lăsată nesupravegheată. Incendiul a fost lichidat.
Puțin înaintea orei 7.00, în dimineața zilei de sâmbătă, s-a dat alarma. Un incendiu la Bordeni, sat al comunei Scorțeni.

Librăria Elstar a găzduit o nouă ediție a Seratelor Culturale, prilejuită de lansarea volumelor: „Un alt septembrie” și „S-a întâmplat într-o vară”, publicate la Editura Elstar și semnate de Lidia Molla.

Tema este extrem de incitantă și se poate discuta foarte mult pe marginea ei. "Legea pentru alegerea autorităților administrației publice locale, comentată și adnotată, Ediția a II-a, revizuită, completată și adăugită" este lucrarea lansată de Mihai Apostolache la Câmpina în seara de vineri, la Casa de Cultură "Geo Bogza".

Înaite de criza apei, administrația locală din Câmpina anunța o surpriză pentru mari și mici - un patinoar pe locul actualului teren de minifotbal de lângă ștrandul (nefuncțional) din apropierea Casei Tineretului.

Finalizarea analizelor microbiologice efectuate de Direcția de Sănătate Publică Prahova și declararea apei din rețeaua HidroPrahova ca fiind potabilă are în continuare efecte. Mai exact, se intră în normalitate.

Odată cu avizul dat de Direcția de Sănătate Publică Prahova privind potabilitarea apei livrate de HidroPrahova la nivelul municipiului Câmpina, Spitalul Municipal și-a reluat complet activitatea.

Inspectoratul de Poliție Județean Prahova a fost sesizat cu privire la faptul că bariera de la trecerea la nivel cu calea ferată situată pe DN1-la km 69, în zona Movila Vulpii, a rămas coborâtă pentru o perioadă îndelungată, ca urmare a unor probleme tehnice.

Concursul ”Facem școala bine”, organizat de Radio Impuls, a prilejuit Liceului Tehnologic ”Constantin Istrati” Câmpina înscrierea în cursă pentru dotarea completă și montarea de panouri fotovoltaice, inclusiv a unui sistem de stocare a energiei.

Direcția de Sănătate Publică a finalizat analizele bacteriologice asupra probelor de apă din rețeaua HidroPrahova pentru Câmpina și alte patru localități. Apa este potabilă!

Criza apei din Prahova este pe sfârșite... Acum, ar trebui să urmeze tragerea învățămintelor din această experiență neplăcută și nedorită.

În seara de joi, 11 decembrie, pe DN1, zona Breaza, a avut loc un accident rutier.

Matineul Cultural Elstar revine cu o ediție specială!
Sâmbătă, 13 decembrie 2025, de la ora 11.00, sunteți invitați la Casa Municipală de Cultură „Geo Bogza” Câmpina pentru o întâlnire care celebrează prietenia, literatura și frumusețea cuvântului: „Câmpina cu mulți prieteni”.

Un tânăr de 18 ani, din Florești, nu s-a asigurat la traversarea căii ferate, chiar în apropierea gării din localitate, și a fost acroșat de trenul care circula pe ruta București Nord - Cluj-Napoca.

Evaluarea rezultatelor analizelor de laborator a probelor prelevate de Direcția de Sănătate Publică Județeană Prahova din cinci sisteme de distribuire a apei a arătat încadrarea în valorile admise conform normelor în vigoare.

Recorder.ro a postat marți seară un documentar devastator despre Justiția din România. Joi, la ora la care scriu aceste rânduri, documentarul "Justiție capturată" trecuse de două milioane de vizualizări pe Youtube.