Cupa Muscel, o competiţie care reuneşte elevi de la toate unităţile de învăţământ din Câmpina

Sport (Categoria articolului)

O zi superbă de toamnă, cu un soare generos, într-un cadru natural aparte conferit de Parcul Soceram de pe platoul Muscel, acesta a fost decorul în care s-a desfăşurat cea de-a VI-a ediţie a Cupei Muscel la baschet şi fotbal. O iniţiativă apreciabilă a societăţii Soceram, care a fi de dorit să fie urmată şi de alţi agenţi economici cu potenţial din zonă. Succesul Cupei Muscel este dat şi de faptul că este a şasea ediţie consecutivă la care participă elevi de la toate unităţile de învăţământ din Câmpina.

Spectatori mulţi, ambiţii mari, orgolii, atât la baschet, cât mai ales la fotbal, premii pe măsură, fiecare participant plecând acasă cu un premiu în bani. Astfel, organizatorul competiţiei, societatea Soceram, a premiat echipele clasate pe primele trei locuri, cu 100 lei/jucător (locul I), 80 lei/jucător (locul II), 50 lei/jucător (locul III), iar celelalte echipe cu primit câte 20 lei/jucător. În plus, au fost asigurate arbitrajul şi asistenţa medicală.
În plus, la finalul festivităţii de premiere, a fost anunţată intenţia organizatorilor ca peste trei săptămâni să organizeze un cros destinat elevilor, iar în ediţia de anul viitor, în afara deja tradiţionalelor baschet şi fotbal, să se adauge cros şi handbal. Astfel, Cupa Muscel ar atrage un număr şi mai mare de elevi, de spectatori şi şi-ar consolida poziţia de cea mai apreciată competiţie locală destinată elevilor.
Iată şi clasamentele finale pentru fiecare secţiune în parte:
Baschet - fete, gimnaziu
1. Şcoala Gimnazială Centrală
2. Colegiul Naţional "Nicolae Grigorescu"
3. Şcoala Gimnazială "Al. I. Cuza"
Baschet - fete, liceu
1. Colegul Naţional "Nicolae Grigorescu"
2. Colegiul Tehnic "Constantin Istrati"
3. Liceul Tehnologic Energetic
Baschet - băieţi, gimnaziu
1. Şcoala Gimnazială Centrală
2. Colegiul Naţional "Nicolae Grigorescu"
3. Şcoala Gimnazială "Ion Câmpineanu"
4. Liceul Tehnologic Mecanic
Baschet - băieţi, liceu
1. Colegiul Naţional "Nicolae Grigorescu"
2. Colegiul Tehnic "Constantin Istrati"
3. Liceul Tehnologic Energetic
4. Liceul Tehnologic Mecanic
5. Colegiul Tehnic Forestier
Fotbal, gimnaziu
1. Şcoala Gimazială "Ion Câmpineanu"
2. Liceul Tehnologic Mecanic
3. Şcoala Gimnazială Centrală
4. Şcoala Gimnazială nr. 3 Voila
5. Şcoala Gimnazială "B. P. Hasdeu"
6. Şcoala Gimnazială "Al. I. Cuza"
7. Colegiul Naţional "Nicolae Grigorescu"
Fotbal, liceu
1. Liceul Tehnologic Energetic
2. Colegiul Tehnic Forestier
3. Colegiul Naţional "Nicolae Grigorescu"
4. Colegiul Tehnic "Constantin Istrati"
5. Liceul Tehnologic Mecanic.

5011 vizualizari

Comentarii

Campurile marcate cu * sunt obligatorii

Sport

639 vizualizari
20 oct. 2018 13:30

Liga A Prahova, etapa a 10-a. Rezultate și clasament

Sâmbătă dimineață a avut loc primul meci al etapei a 10-a din Liga A. Etapa va continua după-amiază și se va încheia mâine dimineață.

2817 vizualizari
17 oct. 2018 19:29

Rezultate excelente pentru sportivii câmpineni din lotul național, la Campionatul Mondial de Karate Shotokan

În perioada 12-14 octombrie, la Chișinău, capitala Republicii Moldova, a avut loc ediția a 26-a a Campionatului Mondial de Karate Shotokan și ediția a 11-a a Cupei Mondiale pentru Kohai. La ambele competiții au participat și sportivi de la AIKO Câmpina, componenți ai lotului național al României, alături de numeroși alți sportivi din 30 de țări de pe patru continente. Antrenați de Sensei Gabriel Timofte, sportivii câmpineni au reușit o serie de rezultate excelente.

Alte stiri recente

1355 vizualizari
20 oct. 2018 07:12

100 de personalități ale României și legătura lor cu Câmpina. Stoica Teodorescu

Stoica Teodorescu a fost un dascăl cu un talent pedagogic desăvârșit și un valoros istoric. Este autorul primei monografii a orașului nostru, în anul 1924. Chiar dacă a locuit și profesat destul de puțin timp în Câmpina, Stoica Teodorescu și-a legat numele pentru totdeauna de orașul nostru, fiind de multe ori pe nedrept ignorat ori de câte ori se face referire la istoria Câmpinei. 

2927 vizualizari
19 oct. 2018 21:25

Drumul principal care traversează satul Urleta, din comuna Bănești, a fost asfaltat pe o lungime de 2,2 km

Locuitorii din satul Urleta din comuna Bănești au motive de bucurie, după ce săptămâna trecută a fost asfaltată strada principală, pe o lungime de 2,2 km, iar anul viitor va fi realizată canalizarea întregului sat, fără a fi afectată lucrarea de asfaltare a drumului principal.