
Primul punct de pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina de miercuri, 25 octombrie 2023, a fost cel privind aprobarea listei nominale a elevilor beneficiari ai Premiilor Municipiului Câmpina.

În anul în care a împlinit 55 de ani de existență, Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina a organizat "Ziua Porților Deschise" pentru toți cei interesați să viziteze școala și să afle informații despre activitatea instituției.

Școala Gimnazială Centrală din Câmpina a îmbrăcat, joi, 26 octombrie 2023, straie de sărbătoare. Sărbătoarea toamnei. Elevii claselor I A, I B si IC, coordonați de prof. înv. primar Laura Iordache, Ionelia Moise și Magdalena Șerban, au realizat o adevarată simfonie a culorilor de toamnă, cu roadele ei bogate. Curtea școlii a fost decorată cu legume și fructe, dar și cu preparate specifice acestui sezon, toate acestea creând un tablou de poveste.

Primăria municipiului Câmpina a transmis următorul anunț public privind derularea proiectelor cu bugetare participativă:

Societatea HIDRO PRAHOVA SA informează abonații și autoritățile locale din aria de operare că apa distribuită se încadrează în parametrii de potabilitate, conform cerințelor Ordonanței nr. 7 din 18 ianuarie 2023 emisă de Guvernul României, cu modificările și completările ulterioare.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse în cursul zilei de joi, 26 octombrie, în locul de joacă amenajat în cartierul Turnătoriei din Câmpina.

Asigurarea unui climat optim de ordine și siguranță publică și reducerea numărului de fapte antisociale care se produc în județul Prahova reprezintă una dintre prioritățile polițiștilor prahoveni. Zilnic, polițiștii acționează în teren, pe toate liniile de activitate, pentru descurajarea elementelor infracționale și combaterea fenomenelor cu impact stradal.

”Carnavalul Toamnei” a fost denumirea oficială a unui eveniment frumos, care a avut loc marți, 24 octombrie, după-amiază, la școala din Strada Golești, din Câmpina, locul unde învață copiii din ciclul primar de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis pe numărul de whatsapp 0733.388.425 o imagine surprinsă în dimineața zilei de joi, 26 octombrie, la trecerea de pietoni de la intrarea pe Strada 1 Decembrie 1918, chiar în fața Școlii Gimnaziale Centrale.

După ce a fost reținut pentru 24 de ore de polițiști, care au demonstrat agresivitatea cu care a condus în cursul fatidicei zile de sâmbătă, 21 octombrie, autorul accidentului de la Valea Doftanei, în care o fată de 18 ani, din Comarnic, și-a pierdut viața, iar alte trei persoane au ajuns la spital, a ajuns din nou în fața procurorului în cursul zilei de joi, 26 octombrie.