CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

100 de personalități ale României și legătura lor cu Câmpina. Ion Bălu

- Social -

100 de personalități ale României și legătura lor cu Câmpina. Ion Bălu

Câmpina s-a mândrit multă vreme cu statutul de oraș cu cel mai mare număr de intelectuali raportat la mia de locuitori. Nu știe nimeni cât de actuală mai este această statistică, dar toată lumea cunoaște și recunoaște că în Câmpina au fost și încă mai sunt dascăli de mare valoare. Unul dintre aceștia este profesorul Ion Bălu.

S-a născut la 26 octombrie 1933 în comuna Poiana Câmpina, astfel că, peste câteva zile, va aniversa 85 de ani de viață. Este profesor de literatura română, critic și istoric literar, biograf, autor a numeroase volume despre viața și opera unor mari personalități ale culturii românești. Este licențiat al Facultății de Filologie (1956-1960) și al Facultății de Drept (1960-1964), ambele din cadrul Universității București. În anul 1969 a obținut titlul de doctor în filologie cu o lucrare având ca temă "Opera lui George Călinescu între anii 1919 și 1931". De altfel, personalitatea lui George Călinescu este una dintre cele care și-a pus puternic amprenta asupra viitorului dascăl și critic, Ion Bălu având privilegiul de a se număra printre cei care au asistat la cursurile lui Călinescuț. Iar aula în care George Călinescu susținea aceste cursuri era mereu neîncăpătoare. Ion Bălu a scris cărți despre viața și opera lui Nicolae Labiș, Cezar Petrescu, Marin Preda, Ion Creangă. A scris un volum biografic excelent documentat despre viața lui George Călinescu, dar și patru volume despre viața lui Lucian Blaga. Apoi, în anii de după 1989, în colaborare cu Dorli Blaga, fiica poetului și filosofului Lucian Blaga, a publicat un volum de non fiction sau istorie literară, pornind de la dosarul de supraveghere a lui Blaga de către fosta Securitate. Revenind la activitatea didactică a profesorului Ion Bălu, cea mai mare parte a carierei sale didactice este legată de Colegiul Național "Nicolae Grigorescu", a cărui denumire, până în anul 1989, a fost Liceul Industrial (apoi teoretic) nr. 5. Ion Bălu s-a întors astfel acolo unde efectuase studiile liceale, între anii 1944-1952, atunci când instituția purta numele lui Barbu Știrbei. Este profesor la Universitatea de Petrol și Gaze Ploiești. Foarte retras și modest, dar cu o vastă cultură enciclopedică, Ion Bălu locuiește într-o casă - cum altfel? - plină de cărți, în apropierea actualului Colegiu Tehnic "Constantin Istrati" din Câmpina.

"100 de personalități ale României și legătura lor cu Câmpina" este o rubrică dedicată Câmpinei în Anul Centenarului. Și până la 8 ianuarie 2019, de Ziua Câmpinei, vă vom prezenta personalități de ieri și de azi, din toate domeniile, și vom descoperi împreună legătura lor cu orașul nostru.

Citiți și: 100 de personalități ale României și legătura lor cu Câmpina. Toma T. Socolescu
100 de personalități ale României și legătura lor cu Câmpina. Cezar Bolliac
100 de personalităţi ale României şi legătura lor cu Câmpina. Regina Maria a României


18 Oct 2018 21:25 11810 vizualizari


Comentarii






  • 22.01.2020 12:13 Aurelia Palacean Sunt o fostă elevă a domnului Ioan Balul un om respectat chiar și de elevi care aveau note mici pentru că știau ca pe acelea le merită era un profesor foarte corect mai mult făcea orele foarte interesante .
  • 26.10.2018 09:40 Zaharia Mioara Domnul prof.univ.dr. Ion Balu, s-a nascut la data de 26 octombrie 1933 si este inca profesor universitar la UPG Ploiesti.
  • 21.10.2018 06:18 MIHAI DUMITRESCU LA MULTI ANI SĂNĂTOȘI ! STIMATE DOMNULE PROFESOR . Mihai Dumitrescu, fost elev la Liceul Nicolae Grigorescu, Câmpina.
865 vizualizari 05 Feb 2026 12:01 Ansamblul Folcloric “Ghiocelul” a primit Premiul “Dinu Săraru” la Gala Fundației Naționale pentru Civilizație Rurală „Niște țărani”

Ansamblul Folcloric “Ghiocelul” a primit Premiul “Dinu Săraru” la Gala Fundației Naționale pentru Civilizație Rurală „Niște țărani”

Fundația Națională pentru Civilizație Rurală "Niște țărani", fondată de scriitorul Dinu Săraru în urmă cu mai bine de un sfert de veac, oferă anual premii celor care duc mai departe tradițiile românești.

citeste mai mult
516 vizualizari 04 Feb 2026 18:36 Ziua Cititului Împreună, marcată simplu și frumos la Grădinița nr. 6 din Câmpina

Ziua Cititului Împreună, marcată simplu și frumos la Grădinița nr. 6 din Câmpina

4 Februarie este Ziua Cititului Împreună, iar momentul a fost marcat simplu, dar frumos, la Grădinița nr. 6 din cartierul Turnătoriei din Câmpina.

citeste mai mult
1268 vizualizari 02 Feb 2026 10:42 Povestea contelui francez Guy de Poix, care a ales să-și doarmă somnul de veci într-un cimitir din Câmpina

Povestea contelui francez Guy de Poix, care a ales să-și doarmă somnul de veci într-un cimitir din Câmpina

Pentru mulți, Guy de Poix este un vin, un vin foarte bun, după cum spun cunoscătorii, un vin produs la Cramele Ceptura. Mult mai puțini, inclusiv dintre cei care apreciază acest vin, știu că Guy de Poix este numele unui conte francez, cel care a pus bazele primei crame private din România contemporană, la Ceptura, și care a trăit în ultimii ani ai vieții la Câmpina, alegând să fie înmormântat aici, în Cimitirul Voila.

citeste mai mult
747 vizualizari 28 Jan 2026 07:00 Violența în școală, tema sensibilă a conferinței organizate de Asociația Câmpina Tânără și Atelierul Actorului

Violența în școală, tema sensibilă a conferinței organizate de Asociația Câmpina Tânără și Atelierul Actorului

Într-o lume în care tot mai mulți copii se confruntă cu frica, izolarea sau violența în mediul școlar, Ziua Internațională a Nonviolenței în Școală devine mai mult decât o dată din calendar, devine un moment de reflecție, dialog și asumare.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV