
Primul meci al etapei a II-a din Liga A Prahova a avut loc vineri după-amiază. Runda a continuat sâmbătă și s-a încheiat duminică.

În parcarea de pe Strada Republicii, din spatele magazinului Voipan, mai cunoscută zona câmpinenilor sub numele ”BIG-ul mic”, există un indicator care stă să cadă.

La 1 septembrie 1893 a fost înființată Jandarmeria Rurală, prilej de sărbătoare astăzi, 1 septembrie 2024, pentru întreaga Jandarmerie Română.

Adolescenții din Trupa ”Mircea Albulescu” a Casei de Cultură ”Geo Bogza” din Câmpina au fost prezenți, zilele trecute, la Festivalul ”Ora de teatru”, unde au impresionat publicul cu piesa ”Solas”.

Ministerul Educației a făcut publică lista celor 1.897 unități de învățământ din țară care, în anul școlar 2024-2025, vor avea catalog electronic. Printre aceste unități de învățământ se numără 46 din Prahova, dintre care trei din Câmpina: Colegiul Național "Nicolae Grigorescu", Liceul Tehnologic Energetic și Școala Gimnazială "Alexandru Ioan Cuza".

Simona Drăgan este elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina și s-a remarcat prin diverse premii obținute la olimpiade și concursuri școlare. În 2023 a obținut Premiul Special la Olimpiada Națională Interdisciplinară Cultură și Spiritualitate Românească, iar în anul 2021 a câștigat Premiul I la Concursul Național de Creație Literară "Tărâmul Poetic" și Locul al III-lea la Concursul "Alles Gute zum Muttertag".

Vineri, 30 august 2024, cei 296 de elevi de la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești au depus jurământul de credință. Este vorba despre promoția care a susținut examenul de admitere în luna iunie.

O plimbare de plăcere în cartierul Voila se transformă rapid într-o grea încercare de a nu ajunge la... spitalul din acest cartier.

Primul meci al noii ediții de campionat din Seria Vest, Superliga B1, a adus pentru Muscelul Câmpina un adversar despre care nu se știau prea multe lucruri - CS Brazi Popești.

În vreme ce declarativ vrem în Europa, ne dorim să fim ”ca afară”, practic și realist vorbind parcă ne apropiem mai mult de Orient decât de Occident.