
Cu câteva zile înaintea încheierii campaniei electorale, Bogdan Ene, candidatul Alianței Dreapta Unită (PMP - USR - Forța Dreptei) la funcția de primar al municipiului Câmpina la alegerile din 9 iunie 2024, a fost invitatul unei emisiuni electorale.

În cursul zilei de marți, 4 iunie, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova ne-a transmis un punct de vedere privind cazul prezentat de CâmpinaTV.ro referitor la decesul unui bărbat de 59 ani, după ce fiul său a acuzat ”tratament necorespunzător” din partea Centrului ”Conacul Bunicii”, unde tatăl său fusese internat mai bine de doi ani.

În jurul orei 17.00, pe DN1, în apropierea comunei Bănești, pe sensul Ploiești - Câmpina, un TIR încărcat cu mălai a luat foc.

În conformitate cu prevederile legale, Partidul Câmpina Curată a solicitat Primăriei Câmpina listele electorale permanente pe care sunt înscriși alegătorii care au domiciliul/reședința în Câmpina.

Pe scena Casei Tineretului din Câmpina s-a jucat, luni seară, spectacolul "O noapte furtunoasă", după I.L. Caragiale, în regia lui Alexandru Nagy.

Președinții și locțiitorii secțiilor de votare pentru alegerile din 9 iunie 2024 au fost desemnați în data de 20 mai. La Câmpina, în cursul săptămânii trecute, mai mulți președinți și locțiitori au demisionat și a fost nevoie de o nouă tragere la sorți pentru înlocuirea acestora. S-a întâmplat asta în 10 secții din cele 23 existente.

Președintele Partidului Mișcarea Populară, Eugen Tomac, a venit luni după-amiază la Câmpina pentru a-l susține pe Bogdan Ene, candidatul PMP în cadrul Alianței Dreapta Unită, alături de USR și Forța Dreptei, la funcția de primar al municipiului Câmpina.

Campania electorală se apropie de final. Inerent, au fost și atacuri, parcă mai multe decât proiecte... Ținta unor astfel de atacuri a fost candidatul Partidului România în Acțiune la funcția de primar, Daniel Ioniță, cel care le răspunde acum, în ultima săptămână a campaniei, celor care l-au luat la... țintă.

O parte din cele 1.340 locuri scoase la concurs în sesiunea mai - iunie din acest an la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” Câmpina vor rămâne neocupate, după ce numărul candidaților care au trecut de probele fizice este mai mic decât numărul locurilor anunțate pentru admitere.

Cosmin Raț este candidatul Partidului Oamenilor Liberi la funcția de primar al municipiului Câmpina la alegerile locale din 9 iunie 2024, dar și cel care deschide lista pentru Consiliul Local. Din această postură a fost invitatul nostru la o emisiune electorală.