
Rar se întâmplă ca la această categorie de vârstă, a junioarelor III, să existe un joc atât de disputat, iar victoria să se stabilească în ultima secundă de joc.

Sâmbătă și duminică, la București se desfășoară Campionatul Național de Atletism pentru seniori. În prima zi a întrecerilor, la startul probei de aruncarea greutății s-au aliniat și doi sportivi câmpineni - Ciprian Costache, legitimat la CSS ”Constantin Istrati” Câmpina, și Marius Vasile, fost component al grupării câmpinene, aflat la prima competiție pentru CSM București, club la care este legitimat de la 1 ianuarie 2023, ambii sportivi fiind pregătiți de Mihaela Marin.

În acest week-end s-au încheiat la Winterberg, în Germania, Cupa Europei și Campionatul European la bob. La aceste prestigioase competiții continentale, din delegația României a făcut parte și câmpineanca Georgeta Popescu. legitimată la CSO Sinaia și pregătită de antrenorul Dorin Alexandru Grigore.

Miercuri, 22 februarie, de la ora 17.00, este programată ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina, pe ordinea de zi aflându-se și un proiect privind constituirea Consiliului Consultativ pe probleme de tineret, structură fără personalitate juridică și care va funcționa pe lângă Consiliul Local Câmpina. Proiectul este inițiat de consilierii locali Liviu Briciu, Florin Marcu și Dan Nica.

Consiliul Județean Prahova a aprobat, în ședința extraordinară de vineri, 17 februarie 2023, repartizarea pe unități administrativ teritoriale a fondului aflat la dispoziția CJ pentru acest an, în sumă totală de 38,17 milioane lei. Acești bani sunt destinați programelor de dezvoltare locală și investițiilor care necesită cofinanțare de la bugetele locale. Câmpina primește pentru prima dată după foarte mulți ani o sumă importantă de la bugetul județean - 1,425 milioane lei.

Vă informam în urmă cu câteva zile că Primăria municipiului Câmpina a inițiat o consultare publică pentru un proiect privind prelungirea valabilității Planului Urbanistic General și a Regulamentului Local de Urbanism.

UPDATE - După 24 de ore în arestul Poliției, ajunși în fața instanței, cei doi conducători auto au fost plasați sub control judiciar pentru o perioadă de 60 zile.
În cursul zilei de vineri, 17 februarie, doi bărbați, cu vârsta de 36 ani, respectiv 24 ani, au ajuns în arestul Poliției Câmpina pentru aceleași fapte: au condus băuți și fără a avea permis de conducere. Spre ghinionul lor, au fost prinși de polițiști și s-au ales cu dosare penale.

Sâmbătă dimineață, terenul sintetic de la Căminul Petrol, din Câmpina, a fost gazda unui triunghiular fotbalistic între echipe foarte bune și puternice din eșaloanele în care activează: CS Blejoi (liderul Seriei a V-a din Liga a III-a), Tricolorul Breaza și CS Câmpina, ocupantele, în această ordine, ale primelor două locuri din clasamentul Ligii A Prahova.

Informațiile sunt furnizate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Prahova. Detalii puteți obține de la ALOFM Câmpina, telefon 0244.376.001.

Sâmbătă dimineață, în jurul orei 8.00, pe DN1, zona Florești - Paralela 45, un camion a luat foc.