
Ultima etapă a turului nu are mari puncte de atracţie, într-un campionat, totuşi, din ce în ce mai sărac. Meciurile vor avea loc sâmbătă şi duminică.

Mâna este cel mai complicat segment de membru și organism, atât structura, cât și funcția mâinii fiind adaptate complexei activități umane. 'Examinarea mâinii este o examinare dificilă, dar aici, la SanConfind, dispunem de tehnici foarte avansate, astfel încât să putem vedea o regiune mare, la o singură examinare', ne-a declarat dr. Sorin Ghiea, medic specialist radiologie - imagistică la Spitalul SanConfind Poiana Câmpina.

Nu este un subiect tocmai plăcut, dar este unul necesar. Câmpina are o mare problemă la capitolul locuri de veci, cimitirele existente fiind deja pline. Noul cimitir, 'Lumina', din Cartierul Slobozia va fi dat în folosință parțial începând cu 15 decembrie 2016.

Secția a II-a Civilă de Contencios Administrativ și Fiscal din cadrul Tribunalului Prahova i-a dat câștig de cauză Gabrielei Barbu în procesul intentat de aceasta Primăriei Câmpina și primarului Horia Tiseanu pentru sancțiunea disciplinară aplicată în iunie 2015. Atunci, Gabi Barbu, fostul șef al Compartimentului Programe de Finanțare, Relații Internaționale și Protocol din Primăria Câmpina, a fost chemată în fața Comisiei de Disciplină și sancționată cu diminuarea salariului de bază cu 10%, pe o perioadă de trei luni, fiind considerată principalul vinovat pentru pierderea finanțării europene de 4 milioane de euro destinată modernizării Liceului Energetic.

Parlamentarii PNL Prahova au reacționat la anunțul făcut de directorul CNAIR, Cătălin Homor, potrivit căruia realizarea drumului Câmpina - Valea Doftanei - Săcele nu mai este de actualitate, prioritară fiind construcția autostrăzii Comarnic - Brașov. Într-o scrisoare adresată ministrului Transporturilor, Petru Sorin Bușe, parlamentarii liberali arată importanța acestui drum ca alternativă la DN1 și și solicită continuarea proiectului.

Proiectul pentru care spitalul câmpinean se pregătește să acceseze fonduri europene se numește 'Îmbunătățirea nivelului de competențe pentru 400 de specialiști din sistemul medical' și va fi derulat în parteneriat cu Asociația Română pentru Cercetare și Inovare în Chirurgie și un consorțiu italian pentru cercetare medicală.

Marian Alexandru are 35 de ani și este subofițer în cadrul ISU Prahova. De zece ani se luptă cu flăcările și salvează vieți. Acum, chiar viața lui este în pericol și are nevoie de ajutorul nostru, al tuturor.

Bolile alergice sunt tot mai des întâlnite. În prezent, se estimează că 25% din populația europeană suferă de alergii, fiind afectați cu precădere copiii, adolescenții, adulții tineri. 'Încă de la vârsta de 2-3 ani, copilul poate deveni alergic. Alergia aceasta înseamnă, de fapt, o modificare a sistemului imunitar și, de obicei, persistă toată viața. De aceea numărul pacienților crește de la an la an', ne-a declarat dr. Monica Schifirneț, medic primar alergologie și imunologie la Centrul de Diagnostic și Tratament Medi's Câmpina.

Este un subiect despre care știe toată lumea, dar nu vorbește aproape nimeni. Înțeleg de ce tac și se ascund pesediștii când vine vorba de povestea asta, cred că până și lor le e rușine de o asemenea 'strategie', ca să nu-i spun direct manipulare. Sau chiar minciună. Adevărul este foarte simplu: pe lista PSD Prahova pentru Camera Deputaților au fost puși niște 'iepuri', adică niște candidați care să alerge bine, iar la final să se retragă pentru a deschide drumul cui trebuie.

Este vorba despre Primăria Câmpina, Fundația Romanian Angel Appeal, Liceul Tehnologic Mecanic și Școala Gimnazială 'Al.I. Cuza' din Câmpina, Școala Specială Breaza, Școala Gimnazială Șotrile și Școala Gimnazială 'Învățător Ion Mateescu' din Poiana Câmpina. Acești șapte parteneri s-au asociat pentru a accesa fonduri europene în cadrul Programului 'Școala pentru toți', în vederea reducerii și prevenirii abandonului școlar, promovarea accesului egal la învățământ, reintegrarea în educație și formare a copiilor cu CES.