Vă informam vineri, 15 decembrie, chiar în ziua controlului comisarilor de la Protecția Comsumatorului, de neregulile constatate la locurile de joacă administrate de municipalitate, care au dus la închiderea mai multor locuri de joacă.
Miercuri, 20 decembrie, de la ora 15.30, la Grădinița nr. 9 din Strada Rahovei, va avea loc un târg caritabil de Crăciun - ”Dar din suflet de copil”. Banii strânși vor fi donați copiilor cu dizabilități ai Centrului ”Sf. Filofteia”. Pot participa la târgul caritabil și persoane din afara grădiniței, persoane care doresc să ajute, să contribuie cu cât doresc sau pot în beneficiul copiilor de la centrul de zi.
UAT Municipiul Câmpina, în calitate de beneficiar, anunță finalizarea proiectului „Reabilitare, modernizare, extindere sistem de iluminat public în Municipiul Câmpina”, cod SMIS 125640, finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 3 - Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon.
A devenit deja o tradiție pentru grupa de juniori a CS Câmpina, condusă de antrenorul Roberto Opatchi, de a încheia anul într-un mod unic, aparte - un meci demonstrativ și o petrecere.
Farmacia Medimfarm de pe Bulevardul Carol I (din Pasajul de la Ceas) este singura farmacie din Câmpina care funcționează non-stop, fiind deschisă inclusiv de Crăciun și Anul Nou. Celelalte farmacii au program semi-permanent, adică sunt deschise doar în timpul zilei. În privința celor două benzinării din Câmpina, ETU OIL&GAS și OMV, acestea vor fi deschise non-stop în toată această perioadă. Agențiile și sucursalele bancare vor fi închise în perioada 23-36 decembrie 2023, precum și în perioada 30 decembrie 2023-2 ianuarie 2024, iar din 3 ianuarie 2024 își vor relua programul normal.
Floricon Salub anunță că în perioada Sărbătorilor de Iarnă intervin unele modificări în programul de colectare a deșeurilor de la populație, în Câmpina și localitățile învecinate.
În zilele de 15, 16 și 17 decembrie, polițiștii Serviciului Rutier, cei ai Poliției municipiului Câmpina și ai Polițiilor orășenești Băicoi, Breaza și Vălenii de Munte au acționat pe drumurile naționale din județ, respectiv în orașele Băicoi, Breaza, Câmpina și Vălenii de Munte, pentru reducerea numărului de accidente rutiere cu urmări grave, acționându-se în zonele unde se produc des astfel de accidente și pentru menținerea ordinii și liniștii publice.
Duminică seară, în jurul orei 20.30, polițiștii Serviciului Rutier au fost sesizați despre faptul că pe Drumul Național 1, în orașul Breaza, cartier Nistorești, s-a produs un accident rutier.
La Miercurea Ciuc au avut loc Campionatele Naționale de Natație pentru Cadeți (13-14 ani), competiție la care Iarina Cojocaru a reușit evoluții fulminante, care i-au adus nu mai puțin de șase titluri naționale!
Cei mai mici atleți ai CSS ”Constantin Istrati” Câmpina au participat în acest week-end la Cupa de Iarnă, o competiție care s-a desfășurat la Bacău și a reunit peste 600 de copii din întreaga țară. A fost ultima competiție atletică din acest an, la care au participat sportivi de la clubul câmpinean.