Farmacia Medimfarm de pe Bulevardul Carol I, din Pasajul de la Ceas, este singura farmacie din Câmpina care funcționează non-stop, fiind deschisă inclusiv în noaptea de Înviere și în ziua de Paști. Celelalte farmacii au program semi-permanent, adică sunt deschise doar în timpul zilei, unele dintre ele funcționând în această perioadă după programul duminical.
După bătălia pierdută - nemeritat! - etapa trecută la Starchiojd, înfrângere care i-a adus și pierderea statutului de lider, Triumf Poiana Câmpina avea nevoie de o victorie de moral înaintea derby-ului din etapa viitoare, de pe terenul formației CS Câmpina.
Înaintea marelui derby cu Triumf Poiana Câmpina, CS Câmpina a avut o deplasare incomodă la Ștefești, în fața formației locale, Brădetul. Cu toate acestea, câmpinenii s-au impus clar, prin golurile marcate de M. Matei (min. 7 și 65) și Filip (70).
Ședința din 18 aprilie 2022, în care membrii Comisiei pentru Siguranța Circulației pe Drumurile Publice Câmpina s-au întâlnit cu reprezentanții societății civile, a avut mai multe momente interesante, despre care am considerat că merită amintit. În afara discuției ample privind măsurile care trebuie luate pentru prevenirea accidentelor grave, au mai fost și alte lucruri care ar trebui aduse în atenția publicului.
Toate meciurile rundei a 25-a au avut loc vineri după-amiază, pentru că în Duminica Paștelui nu se va juca. Înaintea fiecărei partide s-a ținut un moment de reculegere în memoria fostului arbitru divizionar, Vasile Aurelian, care a încetat din viață zilele trecute la vârsta de 81 de ani. Iată rezultatele înregistrate, clasamentul la zi și programul etapei viitoare:
Noaptea trecută, de miercuri spre joi, în jurul orei 1.15, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Câmpina au oprit pentru control un autoturism, care circula din direcția DN 1 către Bulevardul Nicolae Bălcescu.
Atât Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, cât și Inspectoratul pentru Situații de Urgență Prahova au transmis comunicate prin care informează că polițiști și pompierii prahoveni sunt pregătiți pentru ”Sărbători în siguranță”, acționând atât prin măsuri de prevenire, cât și prin pregătire specifică pentru a interveni la orice fel de evenimente în perioada Sărbătorilor Pascale.
Polițiștii câmpineni au oprit miercuri, 20 aprilie, în jurul orei 10.00, pentru un control de rutină un autoturism condus de un bărbat de 26 ani, din comuna Filipeștii de Pădure.
MUNICIPIUL CÂMPINA, în calitate de solicitant de finanțare pentru Spitalul de psihiatrie Voila, implementează proiectul „Creșterea siguranței pacienților din punct de vedere al securității la incendiu în cadrul Spitalului de Psihiatrie Voila”, cod SMIS 152546, proiect desfășurat prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa Prioritară 10 “Protejarea sănătății populației în contextul crizei sanitare cauzate de COVID-19, creșterea eficienței energetice și utilizarea surselor regenerabile de energie”, Obiectivul specific 10.1 “Sprijinirea ameliorării efectelor provocate de criză în contextul pandemiei de COVID-19 și al consecințelor sale sociale”.
Aceasta ar fi concluzia formulată de primarul municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu. O concluzie apărută la discuțiile din cadrul ședinței Comisiei pentru Siguranța Circulației pe Drumurile Publice din Câmpina, din 18 aprilie 2022, întâlnire la care au participat și reprezentanți ai societății civile și în care s-au discutat, printre altele, și posibile măsuri pentru a se evita pe viitor o tragedie precum cea din 7 aprilie, atunci când un tânăr de 17 ani a fost spulberat de o mașină pe trecere de pietoni din apropierea Colegiului Tehnic Forestier. Măsuri despre care am scris aici.