CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Rezultate cautare

7732 vizualizari 22 Dec 2018 22:14

Eroii uciși la Otopeni, în decembrie 1989, au fost comemorați astăzi, la Câmpina

Momente triste, astăzi, la Monumentul Eroilor Jandarmi din faţa fostei unităţi militare din Câmpina. Chiar şi după 29 de ani de la revoluţia din 1989, încă mai există emoţii, tristeţe şi semne de întrebare atunci când se aprinde o lumânare, se depune o coroană şi se vorbeşte despre cei 37 de soldaţi plecaţi din Câmpina şi împuşcaţi la Otopeni pe 23 decembrie 1989. La fel de trist este faptul că, de la un an la altul, tot mai puțini sunt cei care participă la comemorare. Reprezentanți ai Primăriei Câmpina, ai asociațiilor de rezerviști, câțiva supraviețuitori ai tragediei de atunci, membri ai familiilor soldaților uciși.

citeste mai mult
9773 vizualizari 22 Dec 2018 18:44

Amalia Suruceanu, felicitată de conducerea Spitalului Municipal Câmpina pentru culoare și implicare

Sunt patru ani de când Spitalul Municipal Câmpina a început să prindă... culoare, iar acest lucru i se datorează Amaliei Suruceanu, artist plastic, membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România. Ea este cea care a pictat pro bono holurile și secțiile spitalului câmpinean în cadrul unui proiect extrem de frumos. Pentru a-i răsplăti ideea și munca, dar și pentru a-i arăta că este iubită și apreciată pentru talentul său și pentru implicarea sa, conducerea Spitalului Municipal a decis să-i aducă un omagiu printr-un gest simbolic - vineri, 21 decembrie, a fost dezvelită o plăcuță cu numele Amaliei Suruceanu, în holul principal al spitalului.

citeste mai mult
6977 vizualizari 22 Dec 2018 17:55

Moș Crăciun a ajuns la... spital. Cu daruri pentru copii și însoțit de colindători

Ca în fiecare an, în drumul său către copiii cuminți, Moș Crăciun a făcut un popas și la Spitalul Municipal Câmpina. A venit cu daruri atât pentru copiii internați la Secția de Pediatrie, cât și pentru copiii angajaților instituției. A fost întâmpinat cu multă bucurie, cu atât mai mult cu cât Moșul nu a venit singur, ci însoțit de colindători - grupul "Micii Melomani" de la Clubul Copiilor din Câmpina, grup pregătit de profesoara Ruxandra Brezeanu. Iar "Micii Melomani" au cântat atât de frumos, că i-au încântat pe toți cei prezenți. 

citeste mai mult
15456 vizualizari 22 Dec 2018 15:48

Jenica Tabacu, pentru ultima dată la Castelul Hasdeu. Va fi depusă aici pentru ca toți cei care au cunoscut-o și apreciat-o să-și poată lua rămas-bun

Trecerea în neființă a directorului Muzeului Memorial "B.P. Hasdeu" din Câmpina, Jenica Tabacu, a șocat pe toată lumea, iar acum, la aproape 24 de ore de la tragica dispariție, încă mai sunt oameni care nu pot crede sau nu pot accepta trista veste. Jenica Tabacu a fost și va rămâne unul dintre cei mai importanți oameni de cultură ai Câmpinei, un om de valoare, un profesionist desăvârșit. A ales să părăsească această lume într-un moment greu pentru sufletul său. În urma sa rămân cărți extraordinare, rămâne o muncă titanică, rămâne un Castel care astăzi aparține Câmpinei în primul rând datorită Jenicăi Tabacu. Rămân multe lucruri în urma sa, dar mai presus de orice rămâne imaginea unei femei frumoase, puternice, energice și foarte inteligente.

citeste mai mult
10336 vizualizari 22 Dec 2018 09:45

1.297 de elevi ai Școlii de Agenți de Poliție din Câmpina au depus jurământul militar în prezența familiilor, oficialităților locale, dar și a unor invitați din Franța și Moldova

Elevii promoției noiembrie 2018 ai Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" Câmpina au depus, vineri, 21 decembrie, jurământul militar. Mii de părinți, rude și prieteni ai proaspeților elevi, veniți din toate colțurile țării, au fost prezenți la Câmpina, la ceremonial. De asemenea, la festivitatea depunerii jurământului au participat și delegațiile unor școli de poliție din Franța și Moldova, precum și comisar șef Florian Dragnea, adjunct al inspectorului general al Poliției Române. 

citeste mai mult
9766 vizualizari 22 Dec 2018 08:30

S-a finalizat reabilitarea primului tronson al blocului operator de la Spitalul Municipal Câmpina

Spitalul Municipal Câmpina se află într-un continuu proces de modernizare, majoritatea secțiilor fiind deja reabilitate, unele devenind aproape de nerecunoscut. La începutul acestui an s-a pus problema modernizării blocului operator, iar pentru că aici nu se putea întrerupe complet activitatea, lucrările au fost împărțite și programate să se desfășoare pe parcursul a trei ani. Vineri, 21 decembrie 2018, a fost inaugurat primul tronson din blocul operator modernizat și despre care medicii din spital spun că este acum de nivel occidental.

citeste mai mult
25348 vizualizari 21 Dec 2018 19:46

Ne-a părăsit pentru totdeauna Jenica Tabacu, directorul Muzeului Memorial "B.P. Hasdeu" Câmpina

O veste incredibilă ne-a cutremurat, în această seară. O veste dureroasă, pe care nu am crezut-o, nu am vrut să o credem, am refuzat să o acceptăm, dar care s-a dovedit a fi adevărată. Jenica Tabacu nu mai este. Femeia aceea puternică, de neclintit, a ales să plece în lumea de dincolo. Câmpina pierde unul dintre cei mai valoroși oameni de cultură, iar noi pierdem un prieten drag, pe care l-am admirat și prețuit enorm. Dumnezeu să o ierte și să o odihnească în pace!

citeste mai mult
6835 vizualizari 21 Dec 2018 09:23

Din suflet de copil, pentru un suflet de bătrân. Copiii de la Telega i-au colindat pe bătrânii din Centrul de Îngrijire de la Mislea

Nu este prima dată când copiii de la Școala Gimnazială Nr.1 Telega, împreună cu învățătoarea Adina Voineag, merg la Mislea, la bătrânii din Centrul de Îngrijire și Asistență pentru Persoane Adulte cu Handicap. Dar de fiecare dată emoțiile sunt la fel de puternice, de ambele părți. Copiii cântă colinde și le oferă cadouri persoanelor din centru, iar ei, bătrânii, se bucură ca niște copii, nu neapărat că primesc daruri, ci pentru că nu sunt uitați, pentru că piticii aceia cu suflet mare le deschid ușa în prag de sărbători, vin să-i colinde, să-i bucure, să le mângâie suferința.

citeste mai mult
5092 vizualizari 21 Dec 2018 08:37

150.000 euro pe an pentru întreținerea clădirilor Liceului "Istrati" Câmpina. Administrația locală nu vede cu ochi buni viitorul acestei instituții

Unul dintre proiectele depuse de Primăria Câmpina și care este foarte aproape de semnarea contractului de finanțare cu fonduri europene se referă la creșterea eficienței energetice a Liceului Tehnologic "Constantin Istrati". Este un proiect în valoare de 8.411.379 lei, din care administrația locală va trebui să contribuie cu 2.150.158 lei, adică 25,56%.

citeste mai mult
4735 vizualizari 21 Dec 2018 08:08

Primăria Câmpina va rămâne cu 2,6 milioane lei în conturi la sfârșitul acestui an

Acesta a fost răspunsul pe care Alice Tudorache, directorul Direcției Economice din cadrul Primăriei Câmpina, l-a dat consilierului local Ion Dragomir la ședința din 18 decembrie, atunci când fostul viceprimar a întrebat cu câți bani se estimează că rămâne Primăria în conturi la finele acestui an.

citeste mai mult

Pagina: 1 ... 1060 1061 [1062] 1063 1064 ... 1440
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV