
Reprezentanții Sofprest Protect Security, Cătălina Cârciu și soțul ei, Doru Cârciu, au donat din partea firmei pe care o administrează rechizite pentru elevii unor școli din Câmpina și din localitățile învecinate. Un gest frumos, cu atât mai mult cu cât, știm cu toții, există copii care provin din familii cu probleme sociale și care au nevoie de un astfel de sprijin.

Câmpinenii au avut duminică seara întâlnire cu... jazz-ul de calitate. În centrul municipiului, în Parcul Regele Mihai I, Big Band Jazz Society al Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiești și minunata solistă Nadia Trohin ne-au oferit un concert excepțional, o încântare pentru sufletele unor oameni care rar au parte de așa ceva în Câmpina. Iar publicul prezent în număr destul mare a arătat că este dornic de asemenea evenimente. (video)

După ce în prima zi a Trofeului Silva la orientare sportivă, în proba de sprint prin pădure, în zona Poiana Câmpina, a fost o prezență foarte bună, în a doua zi, sâmbătă, la Bănești și Urleta, în proba de lungă distanță, s-au depășit așteptările, peste 150 de concurenți de la cluburi din toată țara, la toate categoriile de vârstă, aliniindu-se la startul întrecerii organizate de Clubul sportiv OK Silva Câmpina.

”Câmpina în culori” este un proiect derulat de Casa de Cultură ”Geo Bogza” și coordonat de artistul plastic Gabriel Dima. Un proiect prin care, în etapa din acest an, mai mulți copii au pictat zidurile cenușii de pe Bulevardul Culturii. Acești copii frumoși, talentați și sufletiști au fost premiați sâmbătă, 21 septembrie 2019, de administrația locală, prin directorul Casei de Cultură, Alexandra Ioniță, în prima zi a Festivalului “Serbările Toamnei”.

Ca în fiecare an, în prima zi a Festivalului "Serbările Toamnei" de la Câmpina, imediat după deschiderea oficială, administrația locală premiază cei mai buni elevi și sportivi din municipiu. Este momentul lor, al copiilor și tinerilor cu rezultate excepționale fie la învățătură, fie pe plan sportiv. Sigur, sunt rezultate obținute cu multă muncă, sunt rezultate la care și-au adus o contribuție importantă profesorii și antrenorii, precum și părinții care au știut să-i îndrume și care i-au susținut permanent. Îi felicităm, suntem mândri de ei și le dorim mult succes în continuare!

Etapa a 6-a din Liga A Prahova, care marchează intrarea în a doua treime a turului, a debutat vineri după-amiază, cu partida de la Ploiești, dintre Petrolul 95 și CS Păulești. Alte trei jocuri s-au disputat sâmbătă după-amiază, iar etapa s-a încheiat cu partidele programate duminică dimineață. Iată rezultatele complete și clasamentul la zi:

În prima dintre cele trei zile de întreceri la orientare sportivă, care au loc la Câmpina și în împrejurimi în acest week-end, s-a desfășurat Trofeul Silva la sprint prin pădure, o competiție care s-a bucurat de o numeroasă participare, nu mai puțin de 103 sportivi aliniindu-se la startul întrecerilor desfășurate la Poiana Câmpina. Competițiile de orientare sportivă din aceste zile de la Câmpina sunt organizate de Clubul Sportiv OK Silva Câmpina, cu sprijinul sponsorilor Hotel Seva și societatea Fil Sam, parteneri fiind DJTS Prahova, Federația Română de Orientare Sportivă, Clubul Sportiv Câmpina și primăriile din Câmpina, Poiana Câmpina și Bănești.

Peste 90 de pompieri din Prahova au participat sâmbătă, 21 septembrie, în mai multe localități din județ, printre care și Câmpina, la acțiuni de ecologizare, în cadrul unei campanii derulate la nivel național și care poartă denumirea ”Mișcare pentru un Mediu Curat”.

După cum știți, Asociația Județeană de Fotbal Prahova a refuzat înscrierea în noua ediție de campionat a echipelor de juniori ale Clubului Sportiv Câmpina din cauza litigiilor existente pe rolurile unor instanțe atât cu AJF, cât și cu unul dintre membrii afiliați, în speță Clubul HM Junior. Ei bine, după refuzul AJF, probabil la sfatul avocatului (plătit cu 200 lei pe oră), președintele CS Câmpina, Adrian Stoican, o comite din nou: a solicitat unei instanțe civile să oblige AJF Prahova să-i primească cele două echipe de juniori în campionat. Normal că solicitarea a fost respinsă, pentru că, logic, nu este de competența unei instanțe civile să soluționeze o astfel de cauză.

Am promis că vom vizita săptămânal șantierul de pe Strada Bobâlna. Poate unii au crezut că glumim, doar că noi, spre deosebire de mulți dintre aleșii locali, ne ținem promisiunile, astfel că joi, 19 septembrie 2019, am mers din nou pe Strada Bobâlna. Prea mare nu este diferența față de precedenta noastră vizită, cea din 12 septembrie, dată la care, vă reamintim, lucrarea de reabilitare a străzii ar fi trebuit finalizată.