
Pe 23 noiembrie 2018, în Câmpina, pe Strada Granicului, izbucnea un incendiu care distrugea aproape în totalitate o casă. A fost un dezastru. Și este un dezastru pentru familia aceea simplă, extrem de modestă, care locuia aici, la Granicului nr.4: străbunica, bunica, două fete și copiii lor (un băiețel și două fetițe). Un necaz pe care nu-l dorim nimănui, dar iată că se abate uneori asupra unor oameni. În prag de iarnă, patru femei și trei copiii au rămas fără casă.

Poliția Municipală Câmpina a fost sesizată, duminică după-amiază, cu privire la producerea unui accident rutier în comuna Filipeștii de Târg. Un biciclist a fost acroșat de o autoutilitară, fiind trântit la pământ. Conducătorul auto a părăsit locul accidentului. Din fericire, la acest accident au existat martori. Biciclistul a fost transportat la spital, unde s-a constatat că nu a fost rănit grav.

Ceea ce se întâmplă în Parcul de la Soldat deja depășește orice limită a bunului simț și devine de-a dreptul revoltător modul în care firma care execută lucrările de modernizare înțelege să-și facă treaba. O "treabă" de peste 1,6 milioane lei, din care se vor scădea, la final, penalitățile pentru întârziere. Dalele noi, montate pe aleile parcului, sunt deja crăpate. Sperăm doar ca administrația locală să se sesizeze și să pună firma Construct Edil SRL Câmpineanca (județul Vrancea) să le schimbe pe proprii bani, nu tot pe buzunarul câmpinenilor.

"Cupa de Iarnă", începută sâmbătă la București, a continuat duminică, atletismul câmpinean fiind din nou reprezentat de sportivi de la CSS "Constantin Istrati" Câmpina, club coordonat de prof. Mihaela Marin.

UPDATE - Având în vedere numeroasele mesaje primite de la persoane care doresc să afle detalii despre cursul de actorie sau să-și înscrie copiii la acest curs, iată numărul de telefon al lui Sebastian Bălan, actorul care se ocupă de cursul de la Casa de Cultură Câmpina - 0721.434.081.
Peste 20 de copii, cu vârste cuprinse între 5 și 14 ani, au urmat, timp de 12 săptămâni, cursul de actorie și dezvoltare personală predat de actorul Sebastian Bălan la Casa de Cultură "Geo Bogza" din Câmpina. În această seară, micii actori au susținut "examenul" de la finalul cursului, pe scenă, în fața publicului format din părinți, bunici și prieteni.

Sezonul de iarnă pentru atletism a început deja cu competiții pregătitoare, înaintea finalelor Campionatului Național, iar primele rezultate sunt promițătoare pentru aruncătorii de la CSS "Constantin Istrati" Câmpina, club coordonat de prof. Mihaela Marin.

Au trecut aproape șase luni de când Primăria Câmpina nu mai publică pe site-ul propriu proiectele care intră în dezbaterea Consiliului Local, iar ordinea de zi a ședințelor este postată cu întârziere, uneori chiar și după desfășurarea ședințelor. De ce? Pentru a nu se încălca Legea privind protecția datelor cu caracter personal. O explicație aiuritoare, de-a dreptul jenantă, în condițiile în care alte primării, ba chiar și Consiliul Județean, publică documentele menționate. La Câmpina, însă, când e vorba despre proiectele CL se invocă datele cu caracter personal, în schimb, în alte situații, date cu caracter personal se furnizează fără probleme, după cum am aflat la ultima ședință ordinară a Consiliului Local.

Pe parcursul a trei săptămâni din luna noiembrie, proiectul privind taxele și impozitele locale pentru anul 2019 s-a aflat în dezbatere publică. Mai exact, după cum a anunțat Primăria Câmpina pe site-ul propriu, cetățenii interesați puteau trimite, în scris, "propuneri, sugestii sau opinii cu valoare de recomandare" prin poșta clasică sau electronică, ori direct la Registratura instituției. Ei bine, nici măcar o persoană nu a trimis un punct de vedere referitor la taxele și impozitele pentru anul viitor.

Cabinetul parlamentar, inaugurat în această seară, este situat pe Bulevardul Carol I, nr 84, în spațiul în care a funcționat Rio Pas. La deschiderea oficială, alături de senatorul George Marussi (foto dreapta) s-au aflat senatorul USR de Diaspora - Radu Mihail (foto stânga) și deputatul USR de București - Tudor Pop.

Nu putem să nu revenim puțin asupra lucrărilor de modernizare a Parcului de la Soldat (acum parte din Parcul Regele Mihai I, după cum a stabilit administrația locală). Știm cu toții că termenul de finalizare a tot fost prelungit, apoi au început să se perceapă și penalități, am scris despre aceste lucruri, dar trebuie să revenim asupra subiectului pentru a sublinia modul în care s-a lucrat în ultima săptămână din noiembrie și chiar în primele zile din decembrie.