
La Albena, în Bulgaria, în perioada 15-18 iulie s-a desfășurat un puternic turneu de tenis de câmp - Platinum Albena Open.

Timp de două zile, vineri și sâmbătă, la Pitești, pe stadionul ”Nicolae Dobrin” a avut loc Campionatul Național de Atletism pentru Juniori II (sportivi sub 18 ani). CSS ”Constantin Istrati” Câmpina, club coordonat de prof. Mihaela Marin, a fost prezent la competiție, sportivii săi reușind să câștige patru medalii - două de argint și două de bronz.

Societatea VOIPAN SIL, cu sediul în Câmpina, strada Dimitrie Bolintineanu, nr. 31A, angajează GESTIONAR.

Lotul național de karate al României se află în aceste zile la Valea Doftanei, la pensiunea ”Valea Negrașului”, unde sportivii pregătesc participarea la Campionatul European și Cupa Europei, competiții care vor avea loc în perioada 29 iulie - 2 august 2021, în Slovenia. Vineri, 16 iulie, primarul municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu, maestru emerit al sportului și antrenor emerit în arte marțiale, a fost invitat de președintele Federației Internaționale SKDUN, Aurel Pătru, pentru a conduce un antrenament, dar și pentru un moment special.

Alegerile pentru noua conducere a PNL Câmpina au avut loc vineri după-amiază, la Casa de Cultură "Geo Bogza", iar de această dată s-au desfășurat fără probleme. Singurul candidat la președinția organizației locale, Marian Nistor, a câștigat această funcție cu 49 de voturi din 51. Din partea organizației județene a fost prezent Dorin Tudora, președintele CODA (Comisia de Organizare și Desfășurare a Alegerilor), fost consilier județean, în prezent director general al societății Conpet.

Judecătoria Câmpina a invalidat alegerea lui Bogdan Davidescu în funcția de primar al comunei Șotrile la alegerile parțiale din 27 iunie 2021. S-a întâmplat exact ca la alegerile de anul trecut, din 27 septembrie 2020, când instanța a decis să nu valideze alegerea lui Davidescu, acesta având interdicția de a nu fi ales într-o funcție publică din cauza condamnării penale pentru pornografie infantilă.

La Tallinn, în capitala Estoniei, au loc Campionatele Europene de Atletism pentru sportivi sub 20 de ani. Lotul național al României, prezent la această competiție, o include și pe Andreea Lungu, antrenată de Mihaela Marin și legitimată la CSS ”Constantin Istrati” Câmpina.

Direcția Generală de Pașapoarte aduce unele clarificări privind programările pentru depunerea cererilor și termenul de eliberare. Vă prezentăm în continuare comunicatul de presă remis de Direcția Generală de Pașapoarte și în care sunt menționate toate informațiile de interes public referitoare la eliberarea pașapoartelor.

La Grădinița “Iulia Hasdeu” din municipiul Câmpina s-a desfășurat, pe parcursul a aproximativ două săptămâni, proiectul educațional “Grădinița creativă de vară – Curcubeu în suflet de copil”, la care au participat 25 de copii și 12 cadre didactice de la instituția menționată și grădinițele partenere.

312 contestații au fost depuse la liceele câmpinene după primele rezultate ale bacalaureatului, iar 14 elevi au promovat examenul în urma recorectării lucrărilor (șapte la Forestier, șase la Energetic și unul la “Istrati”). Procentul de promovabilitate a crescut, astfel, de la 69,5% la 71,86%.