
După o perioadă mult prea lungă de restricții din cauza pandemiei de coronavirus, un spectacol în aer liber a reprezentat o adevărată bucurie pentru câmpineni, prezenți în număr destul de mare, sâmbătă seara, în centrul localității. Este vorba de primul spectacol dintr-o serie de trei, pe care Casa de Cultură "Geo Bogza" le organizează în Parcul Regele Mihai I, în ultimul week-end din fiecare lună de vară.

Pe stadionul ”Iolanda Balaș Soter” din București a avut loc, în acest week-end, Campionatul Național de Atletism pentru Copii I și II (12-13 ani), competiție la care CSS ”Constantin Istrati” Câmpina, club coordonat de prof. Mihaela Marin, a fost reprezentat de mai mulți sportivi.

26 Iunie este Ziua Drapelului Național, Tricolorul - un simbol al luptei poporului român pentru libertate, un simbol care trebuie respectat, pentru că, de 173 de ani, pentru românii de acasă și de pretutindeni, este simbolul identității noastre ca neam. De Ziua Drapelului, în Parcul Regele Mihai I din centrul municipiului Câmpina a avut loc un scurt ceremonial urmat de un moment artistic oferit de Ansamblul Folcloric al Casei Tineretului.

Societatea Forja Neptun SRL angajează lăcătuș mecanic de întreținere și reparații universale și electrician de întreținere.

De câteva luni, în peisajul comercial din Câmpina a apărut un nou magazin, un nou concept - ”Chic Boutique”. Se află pe Bulevardul Carol I, undeva între intersecțiile cu străzile Maramureș și Toma Ionescu. Este un magazin de tip ”family business”, în care Cătălina și Cătălin Paraschiv au investit mulți bani, dar și mare parte din sufletul lor. Totul pentru fetița lor de 5 ani.

La Șotrile sunt programate duminică, 27 iunie, alegeri parțiale pentru funcția de primar al comunei, după ce instanța a invaliat mandatul obținut de fostul primar Bogdan Davidescu, condamnat definitiv pentru pornografie infantilă în anul 2019.

După ce și-a desfășurat online cea mai mare parte a cursurilor din ultimul an de învățământ, Școala Sanitară ”Dr. Dinu” din Câmpina a organizat ceremonia de absolvire într-un cadru inedit, în aer liber, în superbul Parc Soceram de pe platoul Muscel.

UPDATE - Conform purtătorului de cuvânt al IJP Prahova, în accident au fost implicate un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 44 de ani și un altul condus de un bărbat de 46 de ani. Conducătorul auto în vârstă de 46 de ani a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Conducătorul auto de 44 de ani a fost testat cu aparatul etilotest, rezultat negativ. Se efectuează cercetări în vederea stabilirii circumstanțelor și cauzelor producerii evenimentului rutier.
Pe DN1, la km 80+500, în apropiere de Paralela 45, pe raza localității Băicoi, a avut loc un accident de circulație.

Pe 24 iunie se sărbătorește Ziua Universală a Iei, element de identitate națională românească și prilej pentru organizarea unor manifestări așteptate cu bucurie odată cu relaxarea măsurilor de protecție sanitară stabilite de autorități din cauza pandemiei de COVID-19.

Asociațiile neguvernamentale care au inițiat proiectul CÂMPINA CURATĂ, desfășurat în parteneriat cu Primăria Câmpina, Floricon Salub și Ocolul Silvic Câmpina, se pregătesc pentru cea de-a treia etapă a acestui proiect, care va avea loc pe 3 iulie 2021. Este vorba despre o nouă acțiune de ecologizare a unor zone din municipiu, iar astăzi s-a dat startul înscrierilor atât prin intermediul unui formular online, cât și telefonic sau prin e-mail. După finalizarea etapei de înscriere, urmează formarea grupelor și distribuirea zonelor adecvate profilului fiecărei grupe (grupe de adulți, grupe de copii însoțiți, grupe formate din membri experimentați).