CS Câmpina își continuă drumul spre promovarea în Liga A, după victoria zdrobitoare reușită sâmbătă, 16 aprilie 2022, în fața formației AS Gherghița.
Aproape că în fiecare zi consemnăm un eveniment rutier important în Câmpina sau în localitățile limitrofe. Nici ziua de vineri, 15 aprilie 2022, nu a făcut excepție.
Așa cum menționam într-un articol anterior, Câmpinatv.ro a inițiat unele demersuri către autoritățile centrale și locale cu privire la găsirea celor mai bune soluții pentru un trafic în siguranță pe străzile din municipiul Câmpina. Printre aceste demersuri se numără și două scrisori deschise, una către Ministerul Afacerilor Interne și parlamentarii prahoveni și una către administrația locală, pe care vi le prezentăm în continuare, cu precizarea că vor fi trimise și instituțional, către destinatarii menționați. O dată, de două ori, de trei ori, de câte ori va fi nevoie.
Eveniment incredibil în această seară, pe DN1, la Cornu.
Odată cu finala Campionatului Național de Atletism în Sală pentru Copii I și II s-a încheiat sezonul 2022 de atletism indoor. CSS ”Constantin Istrati” Câmpina, un club care reușește să mențină numele Câmpinei în prim-planul întrecerilor atletice juvenile, în ciuda multor probleme, mai ales de infrastructură, a izbutit și în acest sezon să obțină o serie de medalii valoroase, inclusiv cinci titluri naționale.
Prin intermediul unui comunicat de presă, Grupul de firme Neptun-Soceram din Câmpina anunță că, din 18 aprilie și până la 31 mai 2022, oferă tinerilor care au permis auto, gratuit, vouchere pentru participarea la cursuri de conducere defensivă, la Academia "Titi Aur".
Unul dintre efectele teribiulului accident de joia trecută, în care tânărul Paul Alexandru Dragomir și-a pierdut viața după ce a fost spulberat pe trecerea de pietoni de o tânără și neexperimentată conducătoare auto, este și acela că tot mai mulți oameni prind curaj, reacționează și cer autorităților măsuri de prevenire a unor situații similiare și în alte cartiere.
Paul Alexandru Dragomir, băiatul de 17 ani, care și-a pierdut viața după ce a fost lovit de o mașină pe o trecere de pietoni din Câmpina, a fost condus astăzi pe ultimul drum. O mare de lacrimi, de durere, de flori... Înainte de înmormântare, la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu", acolo unde Paul Alexandru era elev în clasa a XI-a, profesorii și elevii s-au strâns pe terenul de sport pentru a ține un moment de reculegere în memoria tânărului plecat mult prea devreme dintre noi.
În cursul zilei de 12 aprilie 2022, polițiștii câmpineni au identificat un tânăr de 24 de ani, din comuna Filipeștii de Târg, acuzat de săvârșirea infracțiunii de abuz de încredere prin fraudarea creditorilor.
Marți, 12 aprilie 2022, la ora 8.10, pe Strada Oituz, polițiștii câmpineni au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr de 24 de ani.